Technika, dýchání.. Jeden velký otazník
Dneska si povíme, zda je opravdu důležité dávat si pozor na správnou techniku a provedení cviků ať už na strojích, s volnými odpory nebo vlastní vahou.
Je již zmiňovaná technika pro cvičení tak důležitá? Jednoduchá odpověď: ANO! Technika pro silový trénink je opravdu klíčová a bez ní to zkrátka nejde. Špatná technika prováděných cviků nám jednak neumožní správně posílit danou svalovou partii, takže nevidíme výsledky, které bychom chtěli. Ale také nám může i hodně ublížit co se týče našeho pohybového aparátu. Tedy lidsky řečeno, můžeme si tak mnohdy způsobit pěknou polízanici, jako je například přetěžování kloubů. Výsledek silového cvičení se špatnou technikou je potom tedy spíše negativní, místo svalů nás bolí klouby, oblasti páteře a nemáme chuť v tom pokračovat. K samotné technice řadíme i rychlost provedení. Cviky je potřeba provádět s rozmyslem a zapojované svaly při tom procítit. To tedy znamená, že více rychlých opakování nemá lepší výsledek než méně opakování pomalejším tempem. Zkrátka není kam spěchat.
Se správně provedenou technikou cviku jde ruku v ruce i dýchání. Dýchání můžeme rozdělit do dvou základních fází, kterými jsou nádech a výdech. Při cvičení je potom velmi důležité rozlišovat tyto dvě fáze a provádět je ve správnou chvíli v koordinaci s daným cvikem. Posilování, neboli svalovou kontrakci dělíme na kontrakci koncentrickou a kontrakci excentrickou. Při kontrakci koncetrické (bicepsový zdvih směrem nahoru) se sval zkracuje a vykonává tak práci. Naopak při kontrakci excentrické (bicepsový zdvih směrem zpět dolů) dochází k prodloužení svalu, kdy výsledkem je brzdící pohyb. Obecně můžeme říct, že při fázi koncentrické je výdech a při fázi excentrické nádech.
Internet je plný inspirací na různé cviky a jejich varianty, jen málokteré jsou ale z fyziologického a anatomického hlediska opravdu provedené správně. Proto pokud chcete začít, nebo začínáte se cvičením, nebojte se obrátit na kvalifikovaného trenéra a využít alespoň pár týdnů osobních tréninků k tomu, aby se Vám správná technika i dýchání dostali trochu pod kůži.
S přáním krásného a fyzicky aktivního dne, Barča Veselá za tým Irifit.