Proč máš chuť na sladké?

12.10.2022

Hned na začátku bych ráda zdůraznila, že tento článek rozhodně neplní funkci démonizace sladkostí, cukru a jiných "nezdravých" pochutin. Nikdo vám tu dnes nebude zakazovat jíst sladké nebo vás nabádat k tomu se po konzumaci dezertu cítit provinile. Zákazy a restrikce naopak silně nedoporučuji, protože jejich výsledek může být mnohdy mnohem horší než jedna čokoládová tyčinka.

Dnes si budeme povídat o tom, co může zapříčinit neustálé a neovladatelné chutě na sladké ve smyslu obsesivních myšlenek na cukr a nestálé touhy po sladkostech. Tyto stavy totiž rozhodně nejsou v pořádku, nejsou normální a nejednou vedou až k záchvatovitému přejedení.

Máte občas takové chutě na sladké, že je nedokážete ovládnout? Trápí vás přejídání? Nevíte si s těmito stavy rady? Možná se právě vy v jednom z následujících bodů najdete.

Čím tedy může být chuť na sladké zapříčiněna?

1. NEDOSTATEČNÝ PŘÍJEM

Co to znamená? Jednoduše málo jíte nebo málo jíte na to, jak moc se hýbete. Váš příjem je zkrátka nedostatečný. Když tělu nedodáváte dostatek energie a to zejména dlouhodobě, tělo si o ni řekne samo a po svém. Pro lidský organismus je podjídání dlouhodobě neudržitelné a dřív nebo později si vezme zpátky to, co jste mu vy nedali - energii. Sladké je cukr, cukr je rychlá energie, rychlý zdroj tolik potřebné energie pro tělo. Když se váš organismus cítí vyčerpaný a bez energie dává to najevo - únava, spavost, nevolnost, motání hlavy a právě chuť na sladké jsou příznaky nedostatku energie.

Jak proti tomu bojovat nebo se tomuto problému vyhnou? Vyvážený jídelníček, pravidelné jezení, dostatečný příjem kalorií každý den. Žádná kompenzace jídla pohybem, žádné ubírání kalorií, nízkokalorická strava a potraviny se sníženými kaloriemi. Racionální, vyvážené jídlo z klasických plnohodnotných surovin - to je klíč ke štěstí.

2. VAŠE JÍDLA JSOU PO VÝŽIVOVÉ STRÁNCE NEVYVÁŽENÁ

Nevyvážené jídlo v praxi znamená absenci některé z makroživin nebo vlákniny. Rozlišujeme 3 základní makroživiny, ze kterých se skládá naše strava - sacharidy (komplexní a jednoduché), tuky a bílkoviny. Vyvážené jídlo obsahuje VŠECHNY 3 ZÁKLADNÍ MAKROŽIVINY V ADEKVÁTNÍM POMĚRU z adekvátních zdrojů. Častým problémem bývá nevědomý nedostatečný příjem bílkovin. Také strach z tuků s tím, že se po nich tloustne (což je naprostá nepravda) nebo vyhýbání se sacharidům. Na druhou stranu je případem nevyvážené stravy i fast food, jídla od stánků a takový ten klasický "junk food". Zde se setkáváme typicky s kritickým nedostatkem vlákniny (absence zeleniny) a bílkovin. Co čekáte za výsledek, když tělu odpíráte kvalitní stravu? Jak se má tělo bránit, když je nekvalitně vyživováno? Ano, nezdravé jídlo má kalorie, ale to jsou tzv. prázdné kalorie - tělu nic nedají. V druhém extrému, kdy se lidé určitým makroživinám vyhýbají, ať už záměrně nebo nevědomky, se tělu taktéž nedostává kvalitní výživy a dává nám to najevo. Zamyslete se nad tím, jak se stravujete a zda na vašem talíři něco nechybí. Právě tam může být ten problém. Tělo vám chutěmi možná dává najevo, že mu něco ve stravě chybí.

3. DIETY

Již v předchozích bodech jsem malinko nastínila, že vyhýbání se určitým makroživinám a plnohodnotným potravinám, může činit problém. Dalším učebnicovým příkladem špatně nastavené stravy jsou diety. Ať už se tu bavíme o nízko sacharidových, proteinových nebo jakýchkoli jednostranných dietách, nebo vyloženě o extrémech jako je melounová nebo okurková dieta (bez komentáře). Všechny tyto stravovací směry, které mají za důsledek redukci váhy, tělu skutečně ubližují a jejich dopady bývají mnohdy mnohem horší, než je chuť na sladké.

Chutě na sladké v důsledku dietování bych rozdělila do dvou kategorií:

Zaprvé - během diety podvyživujete své tělo, nastavíte brutální kalorický deficit nebo vynecháváte záměrně některou z makroživin - tělo tedy nemá energii a volá po jejím rychlém doplnění.

Zadruhé - v hlavě si nastavíte restrikci, kterou dřív nebo později porušíte. Dieta totiž většinou znamená odepření si oblíbených sladkostí a všeho, co máte rádi a přitom to "není zdravé" nebo je to neslučitelné s dietou, kterou držíte. Restrikce je dlouhodobě neudržitelná a dřív nebo později si vybere svou daň. Ublížíte tak své psychice a odnesete si akorát následky a psychické bloky. O restrikcích dopodrobna zase někdy příště...

4. ZVYK

Poslední bod je naprosto jednoduchý - prostě jste na sladké zvyklí. Jste zvyklí na sladkou chuť, na svou každodenní čokoládu k televizi a nemůžete se svého zvyku zbavit, jelikož zvyk je železná košile. Stejně jako si chodíte ráno automaticky čistit zuby, po obědě nebo po večeři si automaticky jdete pro něco sladkého. Zde už je to o hlavě a o práci s psychikou. Pokud byste měli zájem o rozvedení tématu špatných stravovacích návyků a tipy, jak je porazit, dejte nám vědět a v jednom z dalších článků to můžeme více rozvést.

Závěrem mi dovolte menší shrnutí a pár zásad, kterých se tedy držet - zapomeňte na diety, jezte dostatečně, pravidelně a vyváženě, ale umějte si dopřát. Musíme umět potěšit i naši psychiku a nemá cenu se trápit tím, že si nemůžu dát něco, co mi chutná a udělá mi to radost. Jídlo má být palivo pro tělo i duši, nikoli stres a prostor pro nesmyslné zákazy. Na narozeninový dort, zákusek ke kávě nebo čokoládovou tyčinku ještě nikdo neumřel. A pokud si umíte najít ve stravě balanc, není důvod to zbytečně hrotit. Mějte rádi své tělo a sami sebe a vězte, že zdravý životní styl není o tom, že se už nikdy ani nepodíváte na vánoční cukroví nebo neochutnáte zákusek v kavárně, nýbrž o tom vědomě kvalitně vyživovat své tělo a najít si v jídle svobodu. A pokud budete spokojení a budete se cítit dobře, pak není, co řešit.

Mějte krásný víkend!

za tým IriFit vaše Míša a Irča