CVIČENÍ BEZ VÝSLEDKU, aneb nulový systém, přepínání těla a špatně sestavený trénink!
Dneska zabrousíme do tématu, které se týká
tréninku v posilovně a k problémům, které se k němu mohou vázat
v rámci jeho výsledků a dopadu na tělo a zdraví.
Nulové výsledky- pokud se vás to netýká, buďte
rádi, pokud ano, tím spíš vám doporučujeme pokračovat ve čtení.
Je hned několik scénářů, které se vám mohou
odehrát. Buď zkrátka cvičíte špatně, anebo zbytečně svaly přepínáte a stejně to
k ničemu nevede. Nebo nemáte v tréninku dostatečný systém, máte
zmatek v navyšování vah a počtu opakování, máte tréninky špatně sestavené
a mohly bychom pokračovat...
My se ale raději podíváme na to, kde problém
vzniká, definujeme ho a v neposlední řadě si povíme, jak z toho ven!
Nejčastější příčinou bývá chybná myšlenka tohoto typu,
která se zrodí v hlavě nejednoho začátečníka: "Chci rychlé výsledky - budu
cvičit každý den, několik hodin, žádný rest a odpočinek a začínám hned zítra!"
Je skvělé, že jste se odhodlali do cvičení a
chcete výsledky. Nicméně i při cvičení je třeba určitá znalost a systém
v tréninku. A určitě to není přímá úměrnost říkající, že čím více času ve
fitku strávíme bez odpočinku , tím lepší
budou výsledky. Takto to bohužel a bohudík není.
- "Nevím, jak se skládají tréninky, a proto většinou cvičím jen jeden sval nebo určitou partii - biceps, nohy, zadek... a tak nějak to, co obkoukám od ostatních. Váhy neměním, stačí přeci, že něco zvedám, mezi sériemi neodpočívám, protože to je přece kontraproduktivní a opakování nepřidávám. Nechce se mi nic měnit a cítím se ve strachu a nejistotě, tak jedu pořád to samé dokola, ale přeci cvičím, tak to musí být vidět."
Pojďme si detailněji rozebrat a popsat nejčastější chyby. Možná v tom uvidíte své začínající já, možná se v tom uvidíte tady a teď, a možná jen nevěřícně budete kroutit hlavou.
Nebo se často setkáváme i s pravým opakem:
- "Chodím si do posilovny vesměs jen honit ego, jaký jsem silák - zkrátka zvedám, co uzvednu. Mým cílem je zvednout co největší váhy, ideálně větší než kamarád. Regenerace a odpočinek jsou pro mě sprostá slova a výše popsané zábavě se běžně věnuji každý den, abych mohl být čím dál lepší. Na systém kašlu, jedu jen maximálky."
Zde se tedy můžeme z uvedených výpovědí seznámit se dvěma extrémy, které jsou důsledkem špatně sestaveného tréninku - buď je to totální plácání se od ničeho k ničemu pro pocit, že teda cvičím, ale bez výsledku. Nebo je to hon za zvednutými kily, který vede akorát k přetížení nebo úrazu.
V obou těchto a dalších podobných případech dochází v 99 % případů ke stagnaci a nulovým výsledkům, ať už je cíl jakýkoli - nabírání svalové hmoty, budování síly nebo i redukce.
Problém tkví ve špatně sestaveném tréninku. A zde je pár rad, které by vám mohly s danou problematikou pomoci:
1. Získejte pravdivé informace z ověřených zdrojů - přečtěte si odborné knihy, zajděte na seminář, nebo kontaktujte trenéra - pro radu si můžete klidně zajít i k Irči J
2. Pokud se nevyznáte v jednotlivých partiích a tak dobře neznáte všechny svaly na těle, začněte s fullbody - zaměřte se na to, abyste na každou partii měli v rámci jedné tréninkové jednotky cvik, žádnou nevynechejte a tímto způsobem procvičte celé tělo.
3. Zaměřte se na dostatečný strečink a nevrhejte se do tréninku po hlavě. Velmi důležitou částí je totiž rozehřátí a rozcvička před tréninkem a doprotažení po tréninku. S nedostatečného zahřátí a protažení svalů mohou vznikat úrazy!
4. Dejte si pozor na stravu a doplňky stravy. Strava jde ruku v ruce s jakýmkoli cvičením a s posilovnou obzvláště. Bez správně nastaveného jídelníčku se výsledky těžko dostaví a můžete si i ublížit. Se správně sestaveným jídelníčkem a všemi doplňky a suplementy vám opět může poradit Irča. Je to velice důležitá součást veškerého tréninku, tak to neberte na lehkou váhu.
5. Zaplaťte si trenéra alespoň na pár lekcí. Nemusíte chodit do fitka s trenérem už navždy. Stačí alespoň ze začátku si nechat vše vysvětlit - jak se stroje používají, jednotlivé cviky, jejich techniku... A hlavně - trenér vám v tom všem pomůže udělat pořádek, navede vás k režimu a plánu, který budete následovat, vaše výsledky se dostaví a zároveň si neublížíte. Tato investice se skutečně vyplatí. Sice utratíte nějaké peníze, ale ušetříte čas a mnohdy i vlastní zdraví. V posilovně si totiž můžete skutečně poměrně jednoduše ublížit a to už pak nelze vrátit zpět.
Vyplatí se se obrátit na zkušeného trenéra, který vám se vším poradí a nakopne vás správným směrem!
Fitko není o náhodném zkoušení strojů, je toho opravdu hodně k učení - a to neustále.
Trenér vám pomůže se správným nastavením strojů, vysvětlí podstatu správně zpevněného středu těla u cviků, zvolíte správné váhy, kombinace cviků a vysvětlí správnou techniku cviků. To vše je třeba se naučit.
Není ostuda si nechat poradit, každý jednou začínal.
Doufáme, že jsme vás přesvědčily, že posilovna není žádný zábavní park s atrakcemi pro dospělé a že to skutečně není jen tak.
Při špatně sestaveném tréninku nebudete mít výsledky v tom lepším případě, v tom horším si nenávratně ublížíte.
Trénujte s rozvahou, radostí a nezapomínejte na dostatečný odpočinek a regeneraci!
Vaše Míša a Irča